To, že nemáme nemocnicu , nemusí byť handicap

  • Post category:Osobný blog

Obyvatelia okresu Námestovo, musia do nemocníc pomerne ďaleko dochádzať. Musíme si priznať, že je to aj tým, že sme geograficky na periférii štátu resp. kraja.

Život je plný paradoxov, počnúc smrťou (prehrou) a zmŕtvychvstaním (víťazstvom) Pána Ježiša Krista. Tak aj tento objektívny handicap môžeme otočiť na výhodu. Ako ? Nemocníc je na Slovensku veľa a trend v poskytovaní nemocničnej zdravotnej starostlivosti je taký, aby pacient čím menej a čím kratšie potreboval ležať v nemocnici. Počty akútnych lôžok sa stále znižujú. Pribúdajú chronické lôžka. Toto bežným ľuďom nič nehovorí. Pacient, pokiaľ má vážny problém, tak chce ,aby bol, čo najrýchlejšie a čo najkvalitnejšie, pokiaľ je to nutné, v nemocnici vyliečený a čo najskôr prepustený do domácej starostlivosti. Žilinský samosprávny kraj má na starosti zdravotníctvo v kraji, a nielen 4 nemocnice a 1 polikliniku.Nestačí len to, že zariadenia nie sú v červených číslach. Treba odpolitizovať riadenie týchto služieb a presadzovať odborné riešenia. Aby bol najprv spokojný pacient, potom aj tí, čo tú službu poskytujú a potom nech si prihrievajú politici nielen polievku, ale aj druhé. Župní úradníci  by mali preto reflektovať na potreby regiónov a podporovať rovnako aj tie okresy, kde nie sú nemocnice. A niekedy to nemusí byť len finančná pomoc. Stačí, aby nekládli polená pod nohy tým, ktorí skutočne robia a vedia ako pomôcť ľuďom v okrese, kde žijú.

No a riešenia ? Napr. stačí, aby zašli za svojím bývalým kolegom z právneho oddelenia, ktorý je teraz riaditeľom krajskej pobočky VšZP a.s. a ukázali napr. sieť špecialistov podľa okresov a nech s tým niečo robí. Ja viem, že v týchto veciach je riadny bordel, ale bez toho, aby sa začalo, sa nikdy neuprace. Toto je len jeden príklad. Keby sa chcelo, tak sa dá.

Keď dostali samosprávne kraje na starosti zdravotníctvo, hodil ich štát ako neplavca do vody. Žilinský kraj si ako jediný nechal všetky zariadenia, so zámerom mať ich 100% pod kontrolou. A tiež aj financie, ktoré do nich tečú, čiže sa rozhodol “podnikať”. Ako plavec sa ako tak drží nad hladinou. Až na tie predražené CéTečko(-a) a iné nákupy.https://zanovit.blog.sme.sk/c/368630/ako-sa-nakupuje-v-zdravotnictve.html

Stále si myslím, že sa dalo urobiť viac.

Čo konkrétne ? Treba sa spýtať pacientov, lebo o ich spokojnosť by malo ísť v prvom rade.